Share this event on:

  • LinkedIn
  • Google +

Recomend this page

Thank you, we sent your recommendation to the desired recipient.

Sorry, this functionality is not available right now.
Please try with this link. Thank you.

Born in Vienna (Austria) on 16 October 1970

Education

Degree in Information Technology and Electronics from Vienna's TGM - the Federal Technical Institute for Higher Education and Experimentation

Robert Zadrazil

Country Chairman Austria

He joined Bank Austria Creditanstalt as Deputy Head of Retail Banking Organisation in December 2001 and was later appointed Head of Overall Bank Organisation.

In January 2004 Zadrazil became Head of Organisation/IT Management Division and one year later he was named Head of Austria and CEE Organisation/ IT Management Division.

In January 2006 Zadrazil was appointed Member of the Management Board of BA-CA as Chief Operating Officer (COO), Global Banking Services.

In August 2007 he was appointed Head of UniCredit GBS CEE, with responsibility for all GBS activities of UniCredit branch offices in Central and Eastern Europe in addition to being a member of the Management Board of Bank Austria Creditanstalt AG (BA-CA).

In June 2009 Zadrazil became Chief Executive Officer of the subsidiary Schoellerbank AG, a position he held until April 2012.

In October 2011 he returned to Bank Austria as Member of the Management Board of UniCredit Bank Austria AG, with responsibility for Private Banking.

Since March 2016 he has been Chief Executive Officer of UniCredit Bank Austria AG and, additionally, President of the Austrian Bankers' Association.